Gaziantep Baklavası Tarifi
August 19, 2017
Gaziantep Tarihi Yerler
August 19, 2017

Mozaik Müzesi Gaziantep

Mozaik Müzesi Gaziantep

Bu yazımızda sizlere, Gaziantep Mozaik Müzesi, daha bilinen adıyla Zeugma Mozaik Müzesi’nden bahsedeceğiz. Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihi itibariyle hizmete girmiştir. Gaziantep’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen ve otuz bin metre karelik alan üzerinde kuruludur. Bu alan, eski Gaziantep Tekel Fabrikası arazisidir. Müze binası, bu geniş alan üzerinde, 3 adet bina topluluğundan oluşan kompleks bir yapıya sahiptir. İdari birimler ve üç bin beş yüz metre kare oturum alanı olan ve üç katta oluşan yedi bin yetmiş beş metre karelik alana sahip sergi salonları bulunmaktadır. Ayrıca bin yedi yüz metre karelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.Yurtdışından ve yurtiçinden gelen misafirler dünyanın en büyük mozaik müzesini ziyaret etmke için gaziantep otellerini kullanabilirler. Zeugma Mozaik Müzesi, açılışının gerçekleştirildiği ilk gün boyunca üç bin kişiyi ağırlamıştır.

Gaziantep Mozaik Müzesi ‘nin, mimarisi ve teknolojisi dünyanın pek çok müzesinde bulunmayan bir seviyededir ve oldukça dikkat çekmektedir. Gaziantep Mozaik Müzesi’nde, teknolojik imkanlar kullanılarak, iki bi yıllık mozaiklerin define avcıları tarafından çalınan kısımları, lazer teknolojisi sistemiyle görüntü olarak tamamlanmaktadır. Bu şahane özellik ile hem ziyaretçilerin gezilerinden daha çok keyif almaları sağlanmakta hem de çok büyük bir beğeni toplanmaktadır.

Gaziantep ilinin sembollerinden birisi haline gelen Zeugma Mozaik Müzesi’nde, mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Üç blok olarak inşâ edilmiş olan, Gaziantep Mozaik Müzesi, mozaik müzesi ve arkoloji müzesiyle, sergi ve konferans salonu olarak hizmet vermektedir. Müzede Zeugma’dan gelen mozaikler sergilenmektedir ve ayrıca “Çingene Kızı” isimli dünyaca ünlü mozaik de Gaziantep Mozaik Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Giriş ücretleri 5 TL olarak belirlenen, Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezmek için, dilerseniz; ücretsiz dolaşmanıza olanak sağlayan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir uygulaması olan “Müzekart” sistemini de kullanabilirsiniz.

Mozaiklerin sergi planıysa şu şekilde; bodrum katta baraj gövdesinin altında bulunan, Hamam Mozaikleri sergilenmektedir. Giriş katta, Fırat kenarında kurulu olan villalarda bulunan mozaikler sergilenmektedir. 1. kattaysa; Zap 2000 adı verilen kurtarma kazıları sırasında bulunan mozaikler sergilenmektedir. Ayrıca müzede, Roma Dönemi Kilise Mozaikleri’nin de bulunduğu bir bölüm yer almaktadır. Dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaği ise; ikinci katta yer alan eserler arasındadır.

gor
gor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *