Gaziantep Gezilecek Yerler
August 18, 2017

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep yemeklerini sanırım duymayan kalmamıştır. Tarihi İpek yolu üzerinde kurulu olan Gaziantep şehrinin yemek kültürü oldukça geniş. Ayrıca Gaziantep Otelleri içerisinde yöresel tatları rahatlıkla bulabilrsiniz. Yaklaşık olarak 252 yemek çeşidine sahip olan Gaziantep, zengin mutfağıyla da dikkat çeken bir şehir. Gaziantep yemekleri, Türkiye’nin her yerinden insanların damak zevklerine hitap eden bir mutfağa sahip. Bu özelliğiyle de yemeğin lezzet başkenti diyebileceğimiz bir konumda. Bir çok kişi sırf Gaziantep yemeklerini yerinde tadabilmek için Gaziantep’e geliyor. İstanbul’dan uçakla, Gaziantep mutfağının gözdelerinden olan patlıcan kebabı yemek üzere gelen bir kişi; “Ben hayatımda böyle lezzetli bir şey yemedim.” diyerek durumu aslında yeterince gözler önüne seriyor.

Gaziantep; mezeleriyle, tatlılarıyla, kısacası mutfağındaki eşsizliğiyle gerçekten takdire şâyan. Gaziantep’ten özellikle de Gaziantep mutfağından bahsederken, baklavaya değinmemek büyük haksızlık olur. Baklavayı tatmayanınız yoktur. Ağızda bıraktığı o şahane lezzeti az çok bilirsiniz elbet. Ancak Gaziantep’te baklava yedikten sonra başka bir şehirde, başka bir ülkede yediğiniz baklavalar sizi tatmin etmeyecektir. Gaziantep ismiyle özleşen baklavayı sahiplenmeye çalışanlar da o kaliteyi tutturamayacakları için hep geride kalacaklar.

Gaziantep otelleri içerisinde kaldığınız sürece göreceksiniz ki baklava yemekte bir başyapıttır. Özellikle bugünlerde Yunanistan’ın baklavayı sahiplenme çabaları, Gaziantep’li baklava ustalarının ne kadar da harika bir tatlı yaptıklarının en âla göstergesi olsa gerek…

Meşhur olan ama bazı yörelerde adı duyulmamış bir yemeğe de değinmek gerek, Gaziantep yemeklerinden söz ederken; Simit Kebabı! Kilis’te Oruk ya da Kübbülşişşiye olarak anılan, simit kebabı, bir kilogram kıymaya bir kilogram kadar simit eklenerek ve soğan kullanılarak yapılan bir kebap. Simit kebabının içerisinde ayrıca; antep fıstığı, maydanoz, tarçın, kimyon, karabiber, tuz ve kaşar peyniri de bulunuyor. Bu lezzeti yerinde yiyenler, mutlaka ve mutlaka tekrar uğruyorlar. Eğer yolunuz düşmüşse Gaziantep’e mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biridir. Simit kebabının üstüne bir porsiyon baklavayı da ihmal etmemeli!…

Yazının başında da belirttiğimiz gibi; Gaziantep mutfağı, asırlardan beri elde edilen birikimle harika ötesi tatları içerisinde barındırıyor. Gaziantep’te geçireceğiniz vaktin çokluğuna göre, alabileceğiniz kilonun da artabileceğini belirtmemiz gerek. Ancak bu lezzetleri tatmadan Gaziantep’ten ayrılmak da büyük bir yanlış olacağı için birkaç fazla kilo tahahmmül edilebilir gibi duruyor.

gor
gor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *