Mozaik Müzesi Gaziantep
August 19, 2017
Gaziantep Müzeleri
August 19, 2017

Gaziantep Tarihi Yerler

Gaziantep Tarihi Yerler

Gaziantep tarihi yerleri genellikle İpek Yolu üzerinde yer aldığından ve Fırat nehrinin yanı başında olmasından dolayı çeşitli kültürlerin kesişim noktası üzerinde bulunmaktadır. Gaziantep ilimiz, tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan, her tarafı tarihe belenmiş bir şehirdir.

Tarih turizmine de önem gösteren valilik ve belediye sayesinde de bu tarih oldukça aktif olarak değerlendirilebilmektedir.Tarihi mekanları gezmek istediğnizde Gaziantep otelleri içeririnde seçim yaptığınızda size ayrıca rehberlik hizmeti sunanlarıda bulmanız mümkündür. Biz de bu yazıda sizlere, Gaziantep’teki tarihi yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Büdeyri Hanı

İncioğlu Hanı veya Elbeyli Hanı olarak da bilinen bu han tarihi hanlardan birisidir. 1890 yılında inşâ edildiği bilinen bu han, Osmanlı tarzı mimariyle yapılmıştır. Bahçesi ve iki katı olan hanın içerisinde bir de sabun atölyesi bulunmaktadır. Kare bir planla inşa edilmiş olan Büdeyri Hanı’nda üst kat yolcuların konaklaması için yapılmıştır.

Naib Hamamı

Naib Hamamı, Gaziantep Kalesi’nin güneyinde yer almaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde sözünü ettiği Naib Hamamı, 1640 yılında yapılmıştır. Osmanlı’nın sahip olduğu hamam geleneğinin günümüze kadar ulaşmasını sağlayan yapılardan birisi olan Naib Hamamı, restore edildikten sonra tekrar hizmete açılmıştır. 742 metrekarelik bir alan üzerinde yer alan hamam içerisinde masaj, cilt bakımı ve jimnastik salonu gibi ihtiyaçların karşılanması için yerler de bulunmaktadır.

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’in sembollerinden biri olan evlerin pek çoğu kesme taştan yapılmıştır. Genellikle tek veya iki katlı olan evlerin, “hayat” ismi verilen geniş bahçeleri vardır. “Güvercinlik” adıyla anılan teraslar da bulunan evlerin bir kısmı günümüzde butik otel olarak kullanılırken, bir kısmı hâlâ ev olarak kullanılmaktadır. Evlerden bir tanesi ise; Hasan Süzer isimli iş adamı tarafından restore edilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kendi adıyla bir Etnografya Müzesi kurulması koşuluyla bağışlanmıştır.

Medusa Cam Müzesi

Gaziantep Kalesi yakınlarına inşâ edilmiş müze, Türkiye’nin ilk özel cam eserleri müzesi olma özelliğini de taşımaktadır. Bu müze binası da tıpkı Hasan Süzer Etnografya Müzesi gibi Tarihi Antep Evleri’ndendir. Müzede daha çok Bizans, Roma ve İslam döneminden eserler sergilenmektedir.

Dülük Antik Kenti

Dülük, Dolikhe veya Doliche isimleriyle de bilinen Gaziantep’te bulunan bir antik kenttir. Dülük, tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve pek çok medeniyet arasında el değiştirip durmuştur. Sırasıyla, Hititler, Medler, Asurlular, Persler ve Büyük İskender tarafından ele geçirilen şehir, Türkiye’nin hâlen yaşanmakta olan en eski kentidir.Bu kentte, bakır devrinden kalan eserlere ve tarihte bilinen en eski matematik işlemlerine rastlanmıştır.Bu gibi birçok tarihi mekan mevcuttur Gaziantep içerisinde. Gaziantep Otel Rehberi ile oteller içerisinden seçim yaparak gezinizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

gor
gor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *