Gaziantep Tarihi Yerler
August 19, 2017
Gaziantep Halk Oyunları
August 19, 2017

Gaziantep Müzeleri

Gaziantep Müzeleri

Gaziantep şehri, tarih boyunca çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için pek çok tarihi eseri de içerisinde barındıran bir şehirdir. Gaziantep vilayetindeki bu geniş tarih yatağı ise gözlerden kaçmadığı için günümüzde şehirde, özel ve resmi olmak üzere pek çok müze bulunmaktadır. Bu müzelerden bir kısmı, devlet eliyle yapılmış, bir kısmı hayırsever iş adamları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanmış bir kısmı da tamamen özel girişimlerdir. Bu yazıda sizlere kısa kısa, Gaziantep Müzeleri‘nden bahsetmeye çalışacağız…

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Cumhuriyet döneminin ilk arkeologlarından birisi olan, Sabahat Göğüş tarafından 1944 yılında kurulmuştur. Müze, başlangıçta Nuri Mehmet Paşa Camisi’nde hizmet vermekteyken; 1969 yılı itibariyle, küçük bir kent müzesi niteliğindeki müze binasına taşınmıştır. 2005 yılı itibariyle bir ek binaya sahip olan müzenin etnografya bölümü Hasan Süzer tarafından restore edilen ve Hasan Süzer Etnografya Müzesi olarak kullanılan müzeye taşınmıştır. Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin ek binasında büyük bir çoğunluğu Zeugma’dan çıkarılan, mozaikler, heykeller ve steller sergilenmektedir. Gaziantep Arkoloji Müzesi, Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olan ve 1700 metre karelik bir alana sahip olan, Zeugma Mozaik Müzesi’ne 2011 yılında taşınmıştır.

Şahinbey Savaş Müzesi

Şahinbey Savaş Müzesi, Gaziantep halkının Fransız işgali sırasındaki direnişini yani Antep Savunması’nı anlatmak üzere kurulmuştur. Müzenin bir bölümünü savaş sırasında önemli bir sığınak olan bir mağara oluşturmaktadır. Müzede, o dönemden kalan silahlar, o dönemin kıyafetleriyle, o dönemde kullanılan eşyalar ve yazılan kitap ve dergiler sergilenmektedir.

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi

Gaziantep Kalesi, 2000′li yılların hemen başında yapılan bir restorasyon çalışmasıyla bugünkü halini almıştır ve günümüzde, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılmaktadır. İnşâ ediliş tarihi hakkında tam bir bilgi bulunmamakla birlikte kalenin Roma devrinde, gözlem amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Kalenin 12 burç ve kulesi bulunmaktadır. Çevresi ise 1200 metre olan kalenin içerisinde, 45 dakikalık bir belgeselle, Antep Halkı’nın şanlı direnişi gösterilmektedir. Konumu itibari ile Gaziantep otellerine yakındır.

Bu müzelerin dışında; Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Medusa Cam Müzesi, Ömer Ersoy Kültür Merkezi, Zeugma Mozaik Müzesi, Beyazhan Gaziantep Kent Müzesi ve Yesemek Açıkhava Müzesi de Gaziantep ilinde bulunan müzelerimiz arasındadır. Gaziantep otellerinde kalan misafirlerin en çok merak ettiği ve gelme sebebi olan Gaziantep müzelerini gezdikçe tarihten bir sayfa açılacaktır önünüze.

gor
gor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *