Gaziantep Türküleri
August 18, 2017
Gaziantep Harikalar Diyarı
August 19, 2017

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin yapım çalışmaları 1998 yılında başlamıştır. 3 yıllık bir çalışma sonrasında 19 Mayıs 2001 tarihinde hizmet vermeye başlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi‘nin alanı 1000 dönümdür. Alan büyüklüğü bakımından Türkiye ve Ortadoğu’da birinci olan hayvanat bahçesi, Avrupa’nın ikinci, dünyanınsa üçüncü en büyük hayvanat bahçesi olma özelliği taşımaktadır. Gaziantep ve hatta Türkiye’nin sembol yerlerinden biri haline gelmeye başlayan hayvanat bahçesinde, akvaryumlarda yaşayan tatlı ve tuzlu su canlılarıyla, kafeslerde yazlık ve kışlık barınaklarda doğal koşulları oluşturulan kanatlı canlılar, maymunlar, dağ keçileri, dağ koyunları gibi pek çok hayvan bulunmaktadır.

Hayvanat bahçesi 2011 yılı itibariyle, rekor sayılabilecek düzeyde bir ziyaretçi kitlesi tarafından gezilmiştir. Ayrıca Gaziantep otellerini kullanan konuklardan ziyaret amaçlarının sadece hayvanat bahçesini görmek olduğunu belirtenlerin sayısı bir hayli fazladır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sayfasında yer alan verilere göre; 2.480.000 kişi tarafından 2011 yılı içerisinde ziyaret edilen hayvanat bahçesi, kafetaryalar ve çocuklar için dinlenme bölümleriyle oyun alanlarına da sahiptir. Bu özelliklerin tümünü bir arada barındırması ve üstelik bu geniş arazinin tamamının gezilip görülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, hayvanat bahçesi içerisinde tren turlarının yapılıyor olması da büyük ilgi çeken faktörlerden birisidir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ; 90 farklı türden, 3720 kadar kuşu barındıran geniş bir kuş kafesine sahiptir. Kuşların doğal ortamlarının oluşturulabilmesi amacıyla, tropik kuşlar için ısıtma gibi imkanlar da belediye tarafından sağlanmakta ve ziyaretçilerin bu kuşları doğal ortamlarında izlemelerine olanak verilmektedir. Bu kafes bölümü 400 metrekare alana sahip ve 30 metre yüksekliğindedir. Tuzlu ve tatlı su hayvanlarının yaşayabilmeleri için 1200 metrekarelik alan üzerine kurulan akvaryum bölümü, 18 adet tatlı su akvaryumu ve 3 adet tuzlu su akvaryumu olmak üzere 21 adet akvaryuma sahiptir. Bu bölümde 74 türden 2950 kadar balığa Gaziantep Hayvanat Bahçesi ev sahipliği yapmaktadır. Bu harika hayvanat bahçesinin ziyaret saatleriyse yazın 09.00-19.00 arası, kışınsa 08.00-17.00 arasındadır. Gaziantep hayvanat bahçesi giriş ücretleri 2012; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrenciler için 1,50 TL siviller için 3,00 TL olarak belirlenmiştir. Gaziantep’e uğrayacak olursanız, Gaziantep Hayvanat Bahçesi‘ni gezmeden gitmemeniz gerekenler listesine yazabilirsiniz.

gor
gor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *