Gaziantep Yemekleri
August 18, 2017
Gaziantep Türküleri
August 18, 2017

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep denildiği zaman insanların çoğunun aklına baklava ve fıstık geliyor olsa da Gaziantep tarihi ve turistik yapısıyla ülkemizde çok önemli bir yere sahiptir. Çeşmelerden hanlara, hanlardan müzelere, müzelerden tapınak ve kiliselere, kiliselerden camilere, camilerden tarihi mezarlara, tarihi mezarlardan kastellere, kastellerden bedestenlere kadar uzanan onlarca tarihi ve turistik alan gezilmeyi görülmeyi bekliyor. Bu yazıda hepsine değinemesek bile, bu kültür harikalarının bir kısmını, siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya çalışacağız. Gaziantep otelleri arasında seçim yaparken gezilecek yerleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Gezi planımızda ilk sıralarda ki yerleri ayrı konu başlığı olarak detaylı olarak açtık.

  • Gaziantep Hayvanat Bahçesi
  • Gaziantep Mozaik Müzesi
  • Gaziantep Harikalar Diyarı
  • Tarihi Yerler

Bu ilk 4 gezilmesi gerekenler dışındakiler aşağıda yer almaktadır.

Gaziantep Müzesi

Gaziantep Müzesi, ilk olarak 1944 yılında hizmete girdi. Hizmete girdikten bir süre sonra, Nuri Mehmet Paşa Camii’ne taşınan müze son olarak 1969 yılında bugünkü Arkeoloji Müzesi’ne taşındı. 20005 yılında Zeugma’da bulunan, mozaik ve fresklerin sergilenebilmesi amacıyla hemen yanıbaşında bir bina daha hizmete girdi. Gaziantep’e geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri şüphesiz bu müzedir. Tarihin tozlu kitap sayfalarında değil, eserlerde yaşadığını gösteren canlı bir belgedir Gaziantep Müzesi…

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

19.yüz yılın başlarında inşâ edilen bina, kesme taş duvarları ve kiremitli kırma çatısıyla geleneksel bir Gaziantep evidir. Birkaç kez el değiştiren bina, 1985 yılında oldukça vahim bir durumdayken, rahmetli iş adamı Hasan Süzer tarafından satın alınmıştır. Restore işlemi yapıldıktan sonra, Süzer tarafından, “Hasan Süzer Etnografya Müzesi” olarak kullanılması koşuluyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanmıştır. Gaziantep Müzesi’nin etnografya bölümü buraya taşınmış ve konak-müze olarak tanzim edilerek ziyarete açılmıştır. Gazaintep otelleri bu müzeye genel olarak yürüme mesafesindedir.

Anıt Mezarlar

Araban İlçesi sınırları içerisinde üç tane anıt mezar bulunmaktadır. Üç anıt mezar da Roma döneminden günümüze ulaşan kalıntılardandır ve Roma döneminde askeri-ticari olarak çok önemli bir kavşak üzerinde yer almaktadırlar. Bu anıt mezarların, dönemin asilleri veya yüksek rütbeli askerlerine ait olduğu düşünülmektedir. Bu anıt mezarlardan birisi olan Hisar Anıt Mezarı, Hisar Köyü’nde bulunmaktadır. 4 metre eninde, 4 metre boyunda ve 10-11 metre yüksekliğinde olan bu anıt mezar, kesme taştan yapılan düz bir platform üzerinde inşâ edilmiştir. M.S. 2. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği tahmin edilmektedir. Elif Anıt Mezarı ise; Araban ilçesinin Elif Köyü’nde bulunmuştur. Hisar Anıt Mezarı gibi kesme taştan yapılmış olan elif Anıt Mezarı’nın da M.S. 2 yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Hasanoğlu Anıt Mezarı’nın mimarisi diğer anıt mezarlara göre daha estetik bir yapıya sahiptir. Bu görüş, güney ve batı cephelerinde paye sütun ve bu sütunların üzerine oturan kemerlerden kaynaklanmaktadır. Bu anıt mezarın da diğer anıt mezarlar gibi, M.S. 2. yüzyıl sonlarında yapıldığı düşünülmektedir. Yazının devamı ilerleyen süreçlerde gelecektir.

gor
gor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *